Pakiet "towarzyszenie przy porodzie"

“Bez względu na to, kiedy i gdzie zamierzasz urodzić, to doświadczenie będzie miało wpływ na Twoje emocje, Twój umysł, Twoje ciało i Twojego ducha

przez resztę Twojego życia.”

Ina May Gaskin

Wychodząc naprzeciw indywidualnym potrzebom kobiet i par proponuję  wsparcie w przygotowaniu do narodzin oraz towarzyszenie przy porodzie szpitalnym lub domowym jako doula*.

Jeśli czujesz, że możesz potrzebować w tym czasie kobiecego wsparcia, umów się ze mną na bezpłatne, niezobowiązujące spotkanie.

Podstawą naszej relacji z myślą o towarzyszeniu przy narodzinach Twojego dziecka jest zaufanie, nić porozumienia i sympatii.

Gdy zdecydujesz o naszej współpracy, podpiszemy spersonalizowaną umowę. Zależnie od Twoich potrzeb spotkamy się 2 lub 4 razy przed terminem porodu a między 38 a 42 tyg. ciąży będę dla Ciebie w tzw. gotowości porodowej.

Oznacza to moją dostępność pod telefonem 24 godziny na dobę. Zorganizuję swój czas tak, żeby być dla Ciebie, gdy poród się zacznie. Przyjadę do domu lub bezpośrednio do szpitala i będę przy Tobie aż do narodzin dziecka i dłużej – do czasu przewiezienia Was na salę poporodową.

Obecnie w poznańskich szpitalach rodzącej może towarzyszyć jedna osoba. Jeśli partner chce być obecny przy porodzie, prawdopodobnie będzie mógł się ze mną wymienić.

Do wyboru masz dwie opcje pakietu "Towarzyszenie przy porodzie":

Pakiet podstawowy zawiera:

 • 2 spotkania przed porodem,
 • przygotowanie Planu Porodu,
 • możliwość wsparcia telefonicznego,
 • gotowość porodową,
 • towarzyszenie przy porodzie, niezależnie od czasu jego trwania,
 • jedno spotkanie domykające po porodzie w dogodnym dla Was czasie.

Pakiet rozszerzony o przygotowanie do porodu w Głębokim Relaksie zawiera:

 • 4 spotkania przed porodem,
 • udostepnienie 8 spersonalizowanych relaksacji do samodzielnego słuchania, w tym jednej na sam poród,
 • przygotowanie Planu Porodu,
 • możliwość wsparcia telefonicznego,
 • gotowość porodową,
 • towarzyszenie przy porodzie, niezależnie od czasu jego trwania,
 • jedno spotkanie domykające po porodzie w dogodnym dla Was czasie.

* Kim jest doula?

Słowo doula [czyt. dula] pochodzi z języka greckiego i oznacza „ta, która służy”.

W przeszłości kobiety nie rodziły same; zwykle oprócz akuszerki towarzyszyły jej bliskie krewne czy sąsiadki, oferując wszelkiego rodzaju pomoc w domu, gospodarstwie i przy dzieciach, zarówno podczas długich godzin porodu, jak i po narodzinach i w połogu.
Idea ta odrodziła się w USA w latach siedemdziesiątych XX wieku i upowszechniła się stopniowo w innych krajach. Od 2015 roku doula jest zarejestrowanym zawodem w Polsce.
To tak oficjalnie. Ale gdybym miała określić jednym słowem rolę douli, powiedziałabym:  doula JEST.
Medyczne aspekty porodu zostawia całkowicie po stronie personelu, sama zajmuje się możliwie jak najlepszym zadbaniem o dobrostan kobiety, tak, aby nic jej nie rozpraszało i nie utrudniało procesu narodzin. Podąża za zmieniającymi się wraz z dynamiką porodu potrzebami. Jest uważna; pół kroku za kobietą, a jednocześnie – w myślach – przewidująca dwa kroki do przodu.

Wspiera na różne sposoby. Jeśli trzeba, stosuje niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, od masaży i okładów po akupresurę i aromaterapię. Przynosi ulgę, mobilizuje w chwilach zmęczenia i dodaje otuchy w momentach słabości. Emanuje spokojem. Zawsze można liczyć na jej ciepły gest i dobre słowo, bo doula wierzy w kobiecą Moc.
Do jej zadań należy też pomoc w realizacji ustalonego wcześniej Planu Porodu (we współpracy z położną), realizowanie wskazówek personelu medycznego, kontaktowanie się z rodziną i przekazywanie informacji oraz tak “prozaiczne” czynności jak pomoc w dotarciu do łazienki, założenie skarpetek czy podawanie wody. Innymi słowy chodzi o to, żeby niezależnie od przebiegu porodu, kobieta przez cały czas czuła się zaopiekowana, otoczona troską i uwagą w każdy możliwy sposób.
Doula nie daje “złotych rad” ani gotowych rozwiązań, za to trzyma rodzącej przyjazną przestrzeń, by ta mogła sama, ale nie samotnie, dopełnić Cudu Narodzin.
Relacja oparta na zaufaniu i siostrzeństwie oraz fakt, że doula nie jest zaangażowana emocjonalnie, zdecydowanie ułatwia aktywne wspieranie kobiety w porodzie i połogu.

Możesz zgłosić się do mnie na każdym etapie ciąży.