Trauma porodowa

Jestem doulą. Będąc blisko kobiet i ich emocji w obliczu zbliżającego się porodu mam świadomość, jak wiele z nich obciążonych jest strachem, lękami i traumami okołoporodowymi; to był jeden z głównych powodów, dla których zostałam trenerem EFT i Cellular EFT.

Zgłosiła się do mnie kobieta w drugiej ciąży. Pierwsze dziecko urodziła przez cesarskie cięcie, choć tego nie planowała. Minęło kilka lat, ale emocje z tym związane były w niej ciągle żywe a zbliżający się drugi poród z każdym tygodniem wzbudzał coraz większy lęk. Zależało jej na tym, żeby uwolnić się od tego ciężaru.
Po zakończonej sesji klientka czuła się zdecydowanie spokojniejsza a jej umysł przestał odtwarzać najgorsze momenty z pierwszego porodu.

Prowadziłam wiele podobnych sesji. Nie podaję szczegółów, bo temat jest delikatny i wrażliwy. Poród to żywioł, dlatego trauma porodowa może dotyczyć wielu kwestii – od zaskoczenia nieprzewidzianym zwrotem wydarzeń po złość na nie dającą oparcia relację z partnerem. I tak, jak nie ma dwóch takich samych porodów, tak nie ma dwóch identycznych reakcji emocjonalnych na to – bądź co bądź – ekstremalne wydarzenie w życiu kobiety i całej rodziny.  

 

Czy techniki EFT i Cellular EFT są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

A czy noszenie ciężaru emocjonalnego i stałe fundowanie dziecku hormonów stresu jest dla niego korzystne i bezpieczne?

Czy mniej lub bardziej świadome obwinianie nienarodzonego dziecka o wyobrażony ból i cierpienie związane z jego narodzinami nie są dla niego obciążeniem?

Uwolniona od lęków i napięć mama może stworzyć dziecku optymalne warunki do rozwoju i dać mu pełniejsze poczucie bezpieczeństwa już na poziomie życia płodowego.

Pamiętajmy, że hormony stresu przechodząc przez barierę łożyskową uruchamiają reakcje stresowe w ciele dziecka a długotrwałe narażenie go na działanie kortyzolu może mieć wpływ na funkcjonowanie układów w ciele w kolejnych miesiącach i latach życia.

Kolejnym argumentem przemawiającym za sesjami Cellular EFT niech będzie fakt, że uwalniając z pamięci komórkowej ciała trudności emocjonalne, przekonania i doświadczenia porodowe przerywamy łańcuch traumy przekazywany kolejnym pokoleniom w Rodzie. (Zainteresowanych odsyłam do publikacji na temat transgeniczności traumy.)

Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT) zostały oficjalnie zatwierdzone przez Administrację Weteranów USA (Veterans Administration VA) jako „ogólnie bezpieczne” leczenie Zespołu Stresu Pourazowego PTSD, depresji, lęków, fobii, bólu i innych chorób.  (klik) 

 

Prowadzone przeze mnie sesje Cellular EFT przebiegają tak łagodnie, jak to tylko możliwe, przynoszą właściwie natychmiastową ulgę i są bezpieczne zarówno dla przyszłej matki, jak i dla dziecka. 

 

O emocjach w szeroko rozumianym okresie okołoporodowym mówiłam podczas Konferencji EFT – kliknij tutaj.

O metodzie Cellular EFT dowiesz się więcej tutaj.

Zapraszam na sesje.