Ja tak strasznie nie lubię pisać!

Moja znajoma została poproszona o napisanie artykułu. Zgodziła się dość niechętnie, bo jak sama mówi, „strasznie nie lubi pisać”. Informacja zwrotna po odesłaniu gotowego tekstu była na tyle nieprzychylna, że kobieta zdecydowała się na sesję.

Zaczęłyśmy pracować ze skupieniem na odczuciach z ciała i emocjach. W pewnym momencie znajoma powiedziała:
– To jest dziwne, ale przypomniało mi się jak byłam w piątej klasie i pisałam wypracowanie… Urwała i rozszlochała się. Po chwili, gdy uwolniła swój smutek, kontynuowała:
– Nie pamiętam tematu, ale wiem, że pisałam wtedy o stracie mojej ukochanej kotki. Odważyłam się wtedy opisać moje uczucia, pisałam od serca a nie tak, jak „powinnam”, czyli “wstęp- rozwinięcie z argumentami i zakończenie”… Pamiętam nawet moje ostatnie zdanie skierowane do kota: Dlaczego mi to zrobiłaś?
Z niecierpliwością czekałam na oddanie wypracowania – tak się tam wywnętrzyłam, że liczyłam na dobrą ocenę i na jakiś pocieszający komentarz, na współczucie. Zamiast tego dostałam 3+ (skąd ja to pamiętam?) a na marginesach i pod tekstem było pełno wykrzykników i uwag, oczywiście  czerwonym długopisem. Jaka ja byłam zawiedziona! (i aż się wzdrygnęła)To było straszne. Straciłam zaufanie do tej nauczycielki. Nie pocieszyła mnie, nie skomentowała nawet tego, co ja tam napisałam. Zupełnie zignorowała moje uczucia. Liczyło się tylko to, czy nie robię błędów ortograficznych i stylistycznych. Pomyślałam wtedy, że nie warto pisać od serca. Nie warto się uzewnętrzniać. Ma być według schematu – proszę bardzo.

 

Pracowałyśmy metodą Matrix Reimprinting. W czasie tej jednej sesji uwolniło się wiele emocji. Kobieta zaopiekowała się tą uczennicą i sobą jednocześnie; dała sobie to, czego nie dostała wtedy od nauczycielki oraz innych dorosłych.

I pomyśleć, że być może wystarczyłoby wtedy jedno pocieszające zdanie, jeden współczujący gest…

Czy nauczyciele wciąż tak chętnie używają czerwonych długopisów do podkreślania cudzych błędów?

*Opis sesji Cellular EFT udostępniony za zgodą klientki.